LEGO, Tuborg és CF Nielsen

Amint azt tudjuk, a dánok nem csak a söreikről és a Lego termékeikről híresek világszerte, hanem a CF Nielsen révén a brikett gyártó gépeikről is. Most rátettünk még egy lapáttal.

Tizenkét darab CF Nielsen BP6500HD brikettálóval a világ legnagyobb brikett gyártó üzeme

A képen látható brikettüzem talán a világ legnagyobb teljesítményű, de mindeképp a legkorszerűbb brikett üzeme, amit valaha építettettek. A megrendlő kilétét, a szállítási szerződés részleteit és a telepítés helyszínét még előttünk is hosszú hónapokig teljes homály fedte. Az összesen tizenkettő darab BP6500 HD brikettáló egységből álló üzem éves szinten 100.000 tonna brikett előállítására képes, így az európai biomassza piac korlátait ismerve feltételeztük, hogy egy ekkora üzem csakis Európán kívül létesülhet.

Hozzászólások (0)


A hozzászólások megjelenítése/elrejtése

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

Pelletálók | Pelletálók | A pelletgyártás technológiai lépései

A pelletgyártás technológiai lépései

Ahhoz, hogy piacképes, jó minőségű és költséghatékonyan előállított pelletet tudjunk gyártani, nem árt ismerni, hogy a pellet gyártásnak milyen technológiai lépései vannak, és az egyes lépésekhez milyen berendezések szükségesek. Ha érdekli, hogy egy komplett pelletáló üzem hogyan épül fel, érdemes elolvasnia írásunkat.

A pellet gyártás alapanyagának szárítása

dobszárító pellet és brikett gyártáshozHa a pelletálásra szánt alapanyag nedvességtartalma meghaladja a 10% körüli értéket, akkor a pellet gyártás folyamatát megelőzően szárítani kell az alapanyagot. A szárítás a pelletgyártás és a pellet minősége szempontjából kiemelt jelentőségű, hiszen a 14-15%-os nedvességtartalom már nehézkessé, szinte lehetetlenné teszi a pelletálást. A szárítandó anyag nedvességtartalma nyilvánvaló hatással van a pellet gyártás teljes folyamatának energiaigényére is. Mindenképp célszerű tehát a szárítási fázist úgy kialakítani, hogy a szárító maga is megújuló energiahordozó felhasználásával működjön (pl. faapríték, egyéb biomassza) és a szárítási folyamat során az alapanyagból eltávozó magas hőmérsékletű vízgőz is újrahasznosítható erre a célra. A szárításhoz kisebb feldolgozandó teljesítmény esetén szalagos biomassza szárítót ajánlunk, míg kb. 700 kg/óra feletti teljesítmény esetén már a képen is látható dobszárító alkalmazása javasolt.

Alapanyag tisztítása, finomítása

daráló pellet és brikett gyártáshozA pellet gyártásához beszállított alapanyag tartalmazhat szennyezőanyagokat (kő, fém stb), ezért az alapanyag tisztítását is meg kell oldani, mágneses vagy egyéb leválasztó segítségével az idegenanyagot el kell távolítani. Különösen fontos lépés, ha újrahasznosított fával dolgozunk. Célszerűen a darálási, finomaprítási fázis előtt kell beiktatnunk ezt a lépést. A tisztítást követően az alapanyagot - annak bemenő méretétől függően - egy vagy két fázison keresztül finomítjuk. A finom őrlemény egy ciklonon vagy porleválasztón keresztül kerül ideiglenes betárolásra. A darálás és az őrlés célja, hogy a beszállított heterogén összetételű és egységméretű alapanyagból elérjük a pelletgyártához szükséges jellemzően 0,5-1,5 mm körüli szemcseméretet.

A pellet préselése

Mielőtt sor kerülne a préselésre, kb. 70 ºC körüli hőmérsékletű vízpermet formájában 1-2% tömegszázaléknyi vizet adunk a keverékhez. A melegítés biztosítja, hogy a fa lignintartalma felszabaduljon és hozzájáruljon a termékben lévő részecskék stabilabb kötéséhez. A porrá őrölt alapanyag, benne az ilyen módon „felpuhított” ligninnel együtt kerülhet tovább a pelletáló gép présterébe. Ahogy az ábra is mutatja, a pelletálási folyamat során az alapanyag a görgőkhöz kerül, majd a présgörgők az anyagot átpréselik az ún. matricán. A présgörgő újabb fordulatával újabb adag anyag kerül a matrica lyukaiba, ezáltal préselve pelletté az alapanyagot.

A sikeres pelletgyártás – és a minőségi végtermék – kulcstényezői:

gorgo_matrica_pellet
  1. Megfelelő összhang az alapanyag típusa, minősége, a pelletgép préselési kapacitása és a préselés folyamata között.
  2. A présmatrica áteresztő képessége és súrlódási jellemzői
  3. A présgörgők és a présmatrica felületi jellemzői
  4. A matricában lévő lyukak hossza és átmérője
  5. A présmatricán elterülő alapanyag vastagsága, illetve ezáltal a matricába bepréselendő alapanyag vastagsága
  6. A préselési ciklus frekvenciája, azaz a forgási sebesség.

A présmatrica és a présgörgők közötti távolság nem csak a pellet minőségére, de a gép élettartamára és a folyamat energiaigényére is kihat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a matrica és a görgők közötti távolság 1 mm-rel való növelése 20%-kal nagyobb energiafelhasználás mellet 30%-kal növeli a pellet sűrűségét.

A présmatricák

A pelletálás történhet gyűrűs matrica vagy síkmatrica segítségével. A dobba kerülve egy vagy több görgő préseli pelletté az alapanyagot a matrica furatain keresztül. Amikor a kész pellet áthalad a matrica furatain, egy kés a megfelelő hosszúságúra vágja vagy töri. A síkmatricás és a gyűrűs matricás pelletálók esetében is cserélhetők a matricák, egy új matrica felhelyezésével akár különböző átmérőjű és hosszúságú pelletek is készíthetők. A jellemző pellet-átmérő általában 6-8 mm, a piaci igényektől függően. Ettől nagyobb méretű anyag már problémásan adagolható automatikusan, így célszerű ebben a méret-tartományban maradni.

sikmatricas_pellet_gyarto_gep

pelletgep_gyurus_matricas

síkmatricás pellet gyártó gép

gyűrűs matricás pellet gyártó gép

A présmatrica és a görgők kiemelkedően jó kopásálló anyagból készülnek. A jó matricák ötvözete edzett krómacél, a hőkezelésnek köszönhetően a felülete kemény, míg belül erősségét megtartva kellően rugalmas marad. A matrica, a görgők és a vágóélek időszakonként cserére szorulnak. (A matricák élettartama 1500-2000 üzemóra, míg a görgőké ennek kb. a fele). A gyengébb alapanyagból készült vagy rosszul hőkezelt, elsősorban távolkeleti gyártóktól származó gépek esetén a matrica és a görgők élettartama az előbbi értékek harmadát sem éri el. A matrica és a görgők anyagminőségén és a tömörítés folyamatán kívül az alapanyag adagolása is döntő jelentőségű. Cél, hogy magas termelékenység mellett egyenletesen alacsony legyen a matrica kopása. gorgo_matrica_pellet2Az egygörgős pelletgépekben az alapanyag pusztán a gravitáció vagy szállítócsiga segítségével kerül a matricára. A két vagy háromgörgős pelletálókban hatásosabb adagolás szükséges, így itt centrifugális adagolással, állítható terelőlapok segítéségével kerül az alapanyag a görgők felületére. A cél, hogy az alapanyag egyenletes vastagságban terüljön a matrica és a görgők teljes felületére és a görgők egyenletes mértékben préseljék át az alapanyagot a matrica furatain keresztül. A préselési folyamat növeli az alapanyag hőmérsékletét. A pelletáláshoz szükséges nyomásszint az alapanyag fajtája mellett egyéb tényezőktől is függ. Általánosságban igaz, hogy az alapanyag keményfa tartalmának növelése a pellet préselési nyomásának növelését is igényli. A nagyobb nyomást igénylő alapanyagok - a szükségesnél kisebb nyomás beállítása mellett - eltömíthetik a matrica furatait, és a pelletálás folyamatának megszakadásához is vezethetnek.

A pellet hűtése

Az elkészült és még meleg (90 oC körüli), ezért a kissé képlékeny pellet egy levegős hűtőrendszeren jut keresztül, hogy lassan érje el a környezeti hőmérsékletet. A hűtési fázis növeli a pellet szilárdságát, és csökkenti a porképződést lehetőségét a további kezelés és anyagmozgatás során. Az ellenáramú léghűtés során a pellet és a hideg levegő egymással szemben áramlik, így az egyre felmelegedő levegő mindig a legmelegebb pelletet hűti – és fordítva. Az ellenáramú hűtés a pellet fokozatos, lassú lehűlését eredményezi, csökkentve a hirtelen hőmérsékletváltozásra fellépő minőségromlás veszélyét. A hűtési fázis után a pelletet szétterítik egy rázóasztalon, hogy a pelletálási folyamat során rárakódott finom port eltávolítsák. Ezt követően a pelletet ömlesztve vagy zsákokba csomagolva készítik elő a kiszállításra, míg a leválasztott finom port visszavezetik a pelletálási folyamatba.

Csomagolás

A kész pellet a vevői igények figyelembe vételével 15-25 kg-os, vagy 1m3-es zsákokban (big-bag), illetve ömlesztett kiszerelésben (tartályban) kerül forgalomba. A kisebb zsákos kiszerelés fajlagosan nagyobb költséggel jár, de előnye a könnyű (kézi) mozgathatóság és a kezelhetőség. A kis zsákos kiszerelés azoknál a vevőknél hasznos, akik a pelletet csak kiegészítő fűtésként használják (pl. pelletkandallók esetén). A big-bag kiszerelés gazdaságosabb, bár 500-1000 kg-os zsákok mozgatása gépi erőt igényel a felrakásnál és a lerakásnál is. Előnyös nagyfelhasználók (közintézmények, üzemek, gazdaságok) esetén, ahol a szükséges gépi erő egyébként is rendelkezésre áll. Az ömlesztett pellet ponyva alatt szállítható platós vagy konténeres teherautóval is. A felrakás és a kitárolás túlnyomásos levegős szállítással történik. Az ömlesztett pellet a legolcsóbb és leginkább környezetbarát kiszerelés.

Ezek azok a fontosabb műszaki, logisztikai lépések, információk, amelyeket a pelletgépek vagy komplett pellet üzemek beszerzésekor ismernünk kell. Tekintse át pelletáló gépeinket és kérje ajánlatunkat új üzeme beszerzésére.

Hozzászólások (5)

RSS-csatorna hozzászólásai
A hozzászólások megjelenítése/elrejtése
...
Jo napot,
A leirasban olvasom;"A nagyobb nyomást igénylő alapanyagok - a szükségesnél kisebb nyomás beállítása mellett - eltömíthetik a matrica furatait, és a pelletálás folyamatának megszakadásához is vezethetnek.", Nalam pont ez a helyzet, hogyan tudok a nyomason alitani hogy nagyobb legyen?
Istvan , 2015. október. 21.
...
helló mindenki
van valakinek leírása,hogy kell pelletgépet készíteni?és esetleg megosztaná?
köszi
krisztin , 2009. december. 25.
...
János, sikerült megoldani a problémát?
Csizmadia Csaba , 2009. november. 11.
...
A pelletgyártáshoz általában 0,5-3 mm szemcsenagyságú alapanyag szükséges (a matrica és a görgők méretétől függően ezek az értékek változhatnak). Írja meg, hogy milyen gépe van, mekkora a matrica furatátmérője és a görgőátmérő, illetve mekkora jelenleg az alapanyag mérete! Ha a méret megfelelő, és mégsem lesz belőle pellet, akkor valószínűleg a nedvességtartalom problémás (túl nagy vagy túl kicsi). Ha a méret és a nedvességtartalom is rendben van, akkor a matrica és a görgő közötti méret nem megfelelő. Ha gondolja, szívesen megnézzük és beállítjuk a pelletáló gépét.
Csizmadia Csaba , 2009. szeptember. 05.
...
udv sikmatricas pelletalo presem van.szeretnek segitseget kerni,az a problemam,h az alapanyaom asztalos minosegu szaraz anyag.hogy tudnam elerni h alkalmas legyen pelletalasra.koszonom segitseguket.
darvalics janos , 2009. augusztus. 30.

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

busy
 
Hirdetés
 

BELÉPÉS



Hirdetés

HULLADÉKDARÁLÓ

Az általunk ajánlott remek ár-érték arányú hulladék-daráló és aprító gépek a www.hulladek-daralo.com oldalon. Kattintson ide a jó hulladék-daráló megtekintéséhez!

HOZZÁSZÓLÁSOK

OLDALTÉRKÉP


brikettáló, pelletáló

Brikettáló gép, daráló és pellet gyártó gépek

Ipari darálók, aprítók, granulátorok

Pellet és brikett kereskedelem