A bio tüzelőanyagok szabványosítása

A bio tüzelőanyagokra vonatkozóan számos szabvány (svéd, német, osztrák) létezett, de az eltérő nemzeti szabványok közötti összhang sosem volt teljes. Ezért 2005-ben kiadták a tüzelőanyagok jellemzésére és osztályozására vonatkozó CEN/TS 15961 szabványt. A bio tüzelőanyagok kategóriái ennek megfelelően a következők:

Hozzászólások (0)


A hozzászólások megjelenítése/elrejtése

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

Cikkek | Saját írások | Mese a pályázatcsapdáról

Mese a pályázatcsapdáról

Adott egy viszonylag tehetős, eddig szolgáltatással foglalkozó, saját területén sikeres, ám a komolyabb beruházások terén átlagos képességekkel rendelkező vállalkozó. Eddigi vállalkozásai kitermeltek egy komolyabb összeget, amelyet egy újabb, brikettgyártással foglalkozó cégben szeretne jövedelmeztetni. A csapból is azt hallja, hogy rengeteg pályázat van, támogatják a vidéket, óriási pénzek folynak az EU-ból, meg hogy "Európa itt épül" és egyébként is "bennünk van"... 

Ismeri az energiaárak várható és törvényszerű növekedési tendenciáit, látja az óriási felhasználatlan növényi hulladék mennyiséget. Nosza, gondol egyet, hogy ő pedig még idén szalmabriketteket fog gyártani, mert azt hallotta, hogy ez kiváló üzlet. Ráadásul pályázni is fog, mert ugyebár milliárdokkal támogatják a vidéket.

Emberünk meg is keres minket jó időben, tavasszal, még a betakarítási szezon előtt. Hogy biztosított legyen az alapanyag, leszerződik a környékbeli gazdákkal többezer tonna szalmabála felvásárlására. Sikerül is kiválasztanunk az igényeinek megfelelő berendezéseket, technológiát. Elmondjuk neki, hogy lesz lehetőség pályázati támogatásra is, várhatóan az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében, de a pályázatok várható megjelenésének határidejét a kiírók folyamatosan változtatják, így nem tudjuk garantálni, hogy az akkor valóban meg is jelenik. Nem baj - mondja emberünk -, van nekem jó ismerősöm a vidékfejlesztési hivatalnál, ő azt mondta, majd elintézi a pályázatot, az a tuti. Arról már kevesebb szó esett, hogy a pályázati pénzeket általában utólag, a beruházás megvalósítását követően utalják, tehát valahogy a köztes időszakot előre meg kell finanszírozni.

Itt jött az első pofon! Csak nem jelentek meg a várva várt pályázatok. Ha nincs élő pályázati kiírás, akkor még a helyi vidékfejlesztési atyaúristen sem tud pályázatot nyerni, akármekkora mellénnyel  ígérgeti is! 2007. novembere óta csak tologatják a vidékfejlesztési pályázatok megjelenését (egyébként most, 2008. októberének elején valóban kezdenek megjelenni - ha jól láttam, akkor november 30-i beadási határidővel. Tehát szokás szerint szinte alig van idő, de mostanra már megszokhattuk ...).

A lényeg, hogy emberünk addig várt a pályázatokra, míg ősz lett és le vissza kellett mondania a lekötött szalmamannyiséget, amelyből a briketteket gyártotta volna. Ellenben, ha ránk hallgat és tavasszal elindítja a beszerzést úgy, hogy a meglévő önerő mellett hitelből finanszírozza a beruházást, akkor közel fél éven át gyárthatta és értékesíthette volna a brikettet, így mostanra akár kitermelhette volna a beruházás költségét is.

Nem azt akarom ezzel mondani, hogy ne pályázzon, vagy ne higgyen a mindent ígérő pályázatíróknak, azt pedig végképp nem, hogy mindenáron hitelből fejlesszen. Csak arra hívom fel a figyelmét, hogy gondosan tervezze meg a beruházás lebonyolítását. Nem elég, ha van brikettálható alapanyag (fa, faforgács, fűrészpor, szalma, repce stb.), nem elég ha van egy kiváló brikettálási technológia, és önmagában még az is kevés, ha a le nem gyártott brikettre már szerződött vevője is van.

Hogy az elején is elkerülje a csapdákat, olvassa el cikkünket a beruház előkészítéséről
és az üzleti tervezés jelentőségéről!

Hozzászólások (1)

RSS-csatorna hozzászólásai
A hozzászólások megjelenítése/elrejtése
...
Tisztelettel üdvözlöm!

Örömmel olvasom az oldal írásait ,melyek valóban közelebb visznek a témában.
Hasznos a tervezési segédlet.Én is erős késztetést érzek egy brikettáló üzem(ecske)
létrehozására,alapanyag bőven ,biztos hazai és nyugati piac,csak a kezdő tőke kevés.Talán egy használt ,olcsó ,kis teljesítményű géppel elkezdeni,és később fejleszteni?
Ha nem terhes véleményezni e gondolataimat,és arra érdemesnek találtatik,köszönettel fogadok minden hozzászólást.

Egy adat:heti 10t keményfa fűrészpor-forgács

Üdvözlettel:Lajos István Győr
LAJOS I , 2009. április. 07.

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

busy
 
Hirdetés
 

BELÉPÉS



Hirdetés

HULLADÉKDARÁLÓ

Az általunk ajánlott remek ár-érték arányú hulladék-daráló és aprító gépek a www.hulladek-daralo.com oldalon. Kattintson ide a jó hulladék-daráló megtekintéséhez!

HOZZÁSZÓLÁSOK

SZAVAZZON!

Ön szerint a brikett vagy a pellet ismertebb a megújuló fűtőanyagok közül?
 

OLDALTÉRKÉP


brikettáló, pelletáló

Brikettáló gép, daráló és pellet gyártó gépek

Ipari darálók, aprítók, granulátorok

Pellet és brikett kereskedelem